فصل الخطاب نزاع شیعه و سنّى

حالا ما کارى با شما نداریم، بلکه مىگوییم: اختلاف ما با شما، مثل حنبلى، شافعى و حنفى و... است، اگر اَسْلاف شما مودّتِ ذِى القربى را که در قرآن آمده است، داشتند ما هم با شما و آنها موافق هستیم؛ و اگر نداشتند، پس آنها مخالف قرآنند و ما هم با آنها مخالفیم، و شما هم باید با آنها مخالف باشید.

بنابراین، بین ما و شما نزاع و اختلافى نباید باشد، این کفّار هستند که نزاع را میان ما و شما تشدید مىکنند و اخبارى و اصولى و... درست مى کنند. ابن اثیر در مواردى نقل کرده که بین دو طایفه از اهل تسنّن مانند مالکى و حنفى، یا حنفى و حنبلى در بغداد سالها نزاع و درگیرى بوده است. و در مواردى که بین دو طایفه از شیعه اختلافى ذکر کرده، گفته است:

تعجّب این که این دو طایفه با هم مى جنگند در حالى که، «کِلْتَا الطّائِفتَیْنِ مِنَ الشِّیعَةِ!» هر دو طایفه از شیعه هستند. هم چنین مى دانیم که قاجارى ها و زندى ها، و نادر و صفویّه هم که ادعاى تشیّع مى کردند،بر سر سلطنت و ریاست با هم مى جنگیدند! با این که رسول خدا ـ صلّى اللّه علیه وآله وسلّم ـ فرمود: «عَلِىٌّ مَعَ الْقُرآنِ وَ الْقُرآنُ مَعَ عَلِىٍّ.» على ـ علیه السّلام ـ با قرآن است و قرآن با على ـ علیه السّلام ـ است .1
چه شد که از مشورت با على ـ علیه السّلام ـ سرکشى کردیم و در هیچ کارى با او مشورت ننمودیم؟ آن روزى که او قرآن را جمع آورى نمود و آورد و گفت: من باید آن را تفسیر و اجرا کنم، گفتیم: بگذار و برو! با این که قرآنى که در دست ما است هم این آیه را دارد که:«وَ مَآ ءَاتَـلـکُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَ مَا نَهَـلـکُمْ عَنْهُ فَانتَهُواْ»
آن چه را که رسول براى شما مى آورد، بگیرید، و آن چه از آن نهى مى کند خوددارى کنید.2
آرى، به زبان حال به على ـ علیه السّلام ـ مى گوییم: از قرآنى که رسول اللّه ـ صلّى اللّه علیه و آله وسلّم ـ به دست ما داده نمى ترسیم، از قرآن تو مى ترسیم؟!
«هَلْ یَسْتَوِى الَّذِینَ یعْلَمُونَ وَ الَّذِینَ لاَ یَعْلَمُونَ» آیا کسانى که مى دانند با کسانى که نمى دانند یکسان هستند؟!
3

 

 

 

 

 

1.مستدرک حاکم، ج 3، ص 124؛ مجمع الزوائد هیثمى، ج 9، ص 134؛ المعجم الصغیر، ج 1، ص 255؛ الجامع الصغیر، ج 2، ص 177؛ ج 11، ص 603 و...

2.سوره ى حشر، آیه ى 7.

3.سوره ى زمر، آیه ى 9.

/ 0 نظر / 4 بازدید