بازی سیاسی بی بی سی با ضریح امام حسین(ع)

 شبکه "بی بی سی" (BBC) ارگان رسمی دولت انگلیس، با دعوت از کارشناس خود به تحلیل و بررسی مراسم رونمایی از ضریح مقدس امام حسین علیه السلام که به دست هنرمندان ایرانی طراحی و ساخته شده پرداخت.

بی بی سی تلاش کرد با نگاه سیاسی خود به این موضوع و طرح سؤالاتی در این خصوص، طراحی، ساخت و انتقال ضریح حضرت سیدالشهدا علیه السلام به عراق را یک کار کاملا سیاسی با هدف نفوذ بیشتر ایران در عراق قلمداد نماید!

 

این شبکه در توضیحی درباره مراسم رونمایی از ضریح مطهر امام حسین (علیه السلام) گفت: «ضریح جدیدی که در ایران برای مرقد امام حسین[ع] ساخته شد، در کربلا نصب گردید. در مراسم رونمایی از ضریح جدید، شماری از مقامات ایرانی از جمله "احمد جنتی" دبیر شورای نگهبان، "علی سعیدی" نماینده ولی فقیه در سپاه و "قاضی عسگر" نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت، حضور داشتند. این ضریح را هنرمندان ایرانی با استفاده از 118 کیلو طلا و نقره ساخته اند.»

 

بی بی سی در ادامه نظر "کامران بخاری" پژوهشگر خاورمیانه و جنوب آسیا در مؤسسه استراتفور، را در این خصوص و تأثیر آن بر روابط ایران و عراق جویا شد.


کامران بخاری در پاسخ به این سؤال که "ایران و عراق 8 سال با هم جنگیدند، ولی آنچه امروز شاهد آن هستیم این است که روابط این دو کشور در حد زیادی خوب شده است. نظر شما در این باره چیست؟" اظهار داشت: «البته قطعا چنین است؛ فکر می کنم که در جنگ 2003 تلاش امریکا برای تغییر رژیم در عراق و حذف حکومت صدام نه تنها بزرگترین تهدید در ضلع غربی ایران را حذف کرد، بلکه عراق را به یکی از بزرگترین متحدان ایران تبدیل کرد. این هم به خاطر وجود اکثریت شیعه در عراق است که از لحاظ سیاسی به ایران نزدیک هستند.»

/ 0 نظر / 7 بازدید